Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir?

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir?

2022 Instagram Hassas İçerik Kısıtlaması Nasıl Yapılır?

Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği, sosyal medyadaki yaş aralıkları, toplumsal kural ve hassasiyetler düşünülerek oluşturulmuştur. Amaç, kullanıcıların rahatsız olacağı içerikleri direkt göstermemek, kişinin iradesine bırakmaktır.

Her gün binlerce içeriğin paylaşıldığı, milyonlarca verinin olduğu Instagram, her gün bir o kadar şikayetle de uğraşmak zorunda kalabiliyor. Milyonlarca içeriğin hepsi, her yaş kitlesine hitap etmiyor ya da toplumsal duyarlılıklara dokunabiliyor.

Facebook tarafından satın alınan Instagram, tam da bu konularda daha etkili tedbirlerde almaya başladı. Instagram Hassas İçerik Kısıtlama da bu tedbirlerden birisi.

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Neler İçerir?

Dünyanın her yerine, daha doğrusu internetin olduğu her yere hitap eden Instagram, ne kadar özgürlükçü bir ortam hedeflese de bazı noktalarda sınır koyması gerekli hale geldi.

Bu noktada, içerikleri engellemek yerine içeriklerin gösterilmesi rızaya bırakıldı. Buna da Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği adı verildi.

Instagram hassas içerik kısıtlamakta, bazı kıstaslar belirlenmiştir. Bunları şunlardır:

  • Pornografik İçerik: +18 içerik olarak da geçen bu durum, hem ticari hem de bireysel kullanımlar için bazı kurallar ile sınırlandırılmıştır. Bunlar bir fotoğraf, çıplaklık içeren bir video ya da Reels olabilir.
  • Hayvana ya da insana şiddetin olduğu içerikler: Bu durum pek çok vakıf tarafından eleştirilse de Instagram, bu konuda hassastır. Şiddet içeren herhangi bir video ya da içerik, Instagram tarafından kişinin önüne hemen çıkarılmaz.
  • Nefret içeren paylaşımlar: Bu içerik grubu daha çok ırkçı söylemlerden ötürü bulunur. Daha doğrusu toplumu kutuplaştıran, herhangi bir sosyal olayda uçlarda söylem yapıldığında bu uyarı gelir. Facebook bu konuda daha önce bir dava edilmişti. Bu nedenle, çokça dikkat edilen bir içeriktir.
  • Rahatsızlık uyandıran paylaşımlar: Her kültür birbirinden bağımsız, bazı kültürler ortak noktada buluşulmayacak kadar ayrı olabilir. Bu nedenle içeriklerde tanımlanamayan ama okuyucuda olumsuz duygular uyandıran paylaşımlar, hassas içerik kategorisine girer. Örneğin Güney Kore’de canlı ahtapot yiyen kişilerin paylaşımları, Türkiye’de rahatsız edici içerik olarak adlandırılabilir.

Instagram Hassas İçerik Özelliği Nasıl Yapılır?

Instagram, iki adımlı hesap doğrulama gibi güvenlik adımlarına sahiptir. Yani kişisel verilerin korunmasına önem verir, izinsiz paylaşımları engellemek için tedbirler almıştır. Aynı tedbirleri, içerik göstermek için de almaktadır.

Bir paylaşım, yukarıdaki özelliklere sahipse kullanıcının bu paylaşımı görmek için rızası alınır.

Bu da, fotoğraf ya da video için siyah / flu bir ekran koyarak gerçekleştirilir. Flu ekranda, “Bu fotoğrafta bazı insanların saldırgan, kırıcı veya rahatsız edici bulabileceği hassas içerikler var.” ibaresi bulunur.

Kişi yine de bu paylaşımı görmek isterse altta bulunan “İçeriği Gör” kısmına tıklar.

Hassas içerik özelliği, son yıllarda Instagram’a gelen bir özelliktir.

Bundan önce bu tür paylaşımlara izin verilmemekteydi. Hassas paylaşımlar ise yukarıdaki sayılan kıstasların birini veya hepsini içeriyorsa Instagram tarafından imlenmektedir. Ayrıca paylaşım yapıldıktan sonra kullanıcılar, sizin gönderinizi hassas içerik olarak şikayet edebilirler.